افزایش ۴ درصدی تولید ناخالص داخلی قزاقستان در سال ۲۰۱۷

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تیمور سلیمان اف» وزیر اقتصاد ملی قزاقستان در اجلاس دولت این کشور گفت: تولید ناخالص داخلی کشور در سال گذشته میلادی ۴ درصد افزایش یافته است.

 وی ادامه داد: رشد اقتصادی در کشور متعادل و همزمان با بهبودی در تمام بخش‌های اقتصادی این کشور خواند.

سلیمان اف تصریح کرد: علل اصلی این رشد را افزایش تولید و فعالیت‌های سرمایه گذاری و بهبود تقاضا در داخل کشور می‌باشد.

این مقام اقتصادی همچنین علل خارجی از جمله قیمت بالای نفت و فلزات و همچنین بهبود وضعیت اقتصادی شرکای اصلی تجاری این کشور مانند اتحادیه اوراسیا، روسیه و چین را از عوامل مثبت برای اقتصاد داخلی «آستانه» دانست.

وی افزود: در نتیجه تجارت خارجی قزاقستان رشد داشته به شکلی که طی ۱۱ ماه سال گذشته میلادی صادرات محصولات به روسیه ۳۳ درصد، به اتحادیه اروپا ۳۱ درصد و به چین ۳۴٫۹ درصد افزایش داشته است.

وزیر اقتصاد ملی قزاقستان همچنین با اشاره به نقش کلیدی قیمت در روند بهبود فعالیت‌های اقتصادی گفت: تورم در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی با ۱٫۴ درصد کاهش به ۷٫۱ درصد رسیده است.

 سلیمان اف افزود: در سال ۲۰۱۷ میلادی شاخص‌های بازار کار ثابت باقی مانده و بیکاری ۵ درصد برآورد شد.

این مقام اقتصادی ادامه داد: دارایی‌های صندوق ملی قزاقستان در اول دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی با در نظر گرفتن جلب قابل توجه سرمایه برای حمایت از بخش مالی ۵۷٫۶ میلیارد دلار را تشکیل دادند.

وی خاطرنشان کرد: در پی اجرای اقدامات لازم جهت بهبود بخش بانکی و وضعیت کلی اقتصادی، شرایط مناسبی برای آغاز مرحله چرخه وام فراهم شده است.

سلیمان اف در پایان گفت: در مجموع پویایی مثبت، رشد اقتصاد، بهبود تراز پرداخت‌ها و افزایش ظرفیت‌های تولیدی در سال گذشته میلادی امکان تبدیل چشم انداز اقتصادی «منفی» به «پایدار» را فراهم کرده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *