«دوشنبه» و «تاشکند» در زمینه روادید و سد نیروگاه برق آبی «فرهاد» توافق کردند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، تاجیکستان و ازبکستان در زمینه روادید و ساخت سد نیروگاه برق آبی «فرهاد» که بحث برانگیزترین منطقه مرزی میان ۲ کشور به شمار می‌رفت به توافق رسیدند.

یک منبع آگاه در دولت تاجیکستان با اشاره به توافقاتی که در جریان نشست کمیسیون‌های بین دولتی این کشور با ازبکستان صورت گرفت، گفت: در آینده نزدیک «دوشنبه» و «تاشکند» سند جدیدی را در مورد سفر متقابل شهروندان تاجیک و ازبک به کشورهای یکدیگر به امضا می‌رسانند.

سند مذکور امکان سفر و اقامت بدون روادید برای شهروندان تاجیکستان و ازبکستان در کشورهای یکدیگر به مدت یک ماه را فراهم می‌کند.

طرفین همچنین تصمیمات خود در زمینه افتتاح خطوط مسافربری ریلی و همچنین گذرگاه‌های جدید میان ۲ کشور را تأیید کردند.

در مورد مسائل مربوط به مرز میان طرفین توافقی صورت گرفت که بنابر آن منطقه‌ای که نیروگاه برق آبی فرهاد در آن قرار گرفته مربوط به تاجیکستان و خود این نیروگاه در مالکیت ازبکستان خواهد بود.

حفاظت از این نیروگاه بر عهده طرف تاجیکی و تأمین فنی آن بر عهده ازبکستان خواهد بود.

جلسات کمیسیون بین دولتی همکاری‌های تجاری و اقتصادی تاجیکستان و ازبکستان و کمیسیون مشترک بین دولتی ۲ کشور در مورد تعیین و علامت‌گذاری مرزهای دولتی میان دوشنبه و تاشکند که روز گذشته در پایتخت تاجیکستان برگزار شد، موثر، پربار و امیدوار کننده بود.

در جلسات مذکور طیف وسیعی از مسائل و دورنمای توسعه روابط میان ۲ کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تاجیکستان و ازبکستان آینده همکاری‌های تجاری و اقتصادی را مشخص کردند.

انتظار می رود که تمام توافقات به دست آمده در مورد مسائل بالا در جریان سفر «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان به دوشنبه که قرار است در اوایل بهار سال جاری میلادی صورت گیرد، به امضا برسند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *