افزایش ۲۸ درصدی مبادلات تجاری قزاقستان با اوراسیا

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، کمیته آمار  وزارت‌ اقتصاد ملی قزاقستان از افزایش ۲۸ درصدی حجم تبادل کالا بین این کشور و کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۷ نسبت به دوره مشابه سال گذشته خبر داد.

بر اساس این گزارش، حجم تبادل کالا بین قزاقستان و کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مدت فوق الذکر ۱۵ میلیارد ۵۹۹ هزار میلیون دلار را تشکیل داد.  حجم واردات کالاهایی کشورهای اتحادیه به «آستانه» در این دوره  ۲۶٫۷ درصد افزایش یافته و ۱۰ میلیارد ۹۹۸ هزار ۹ میلیون را تشکیل داد.

قزاقستان  از بین کشورهای عضو اتحادیه  با روسیه بیشترین تبادل کالا را دارد که در حدود ۹۲٫۳ درصد را تشکیل می‌دهد. حجم تبادل کالا این کشور همچنین با قرقیزستان ۴٫۲ درصد و با بلاروس ۳٫۵ درصد را تشکیل می‌دهد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *