مبارزه با گسترش سلاح هسته‌ای محور گفت‌وگوی ترامپ و نظربایف

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «آنوآر آیزبیکاف» مدیر انستیتوی دیپلماسی قزاقستان با اشاره به سفر «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور این کشور به آمریکا و دیدار وی با «دونالد ترامپ» اظهار داشت: احتمال تغییر برنامه گفت‌وگو درباره افغانستان در مذاکرات طرفین وجود دارد.

وی در این باره خاطرنشان کرد: تقویت ارتباطات بین قزاقستان و آمریکا و بهبودی روابط سیاسی ۲ کشور هدف اصلی این سفر است.

این کارشناس سیاسی گفت: در نتیجه مذاکرات بین ترامپ و نظربایف، بیانیه مشترکی در مورد توسعه روابط دوجانبه منتشر می‌شود و تمرکز بر روی موضوع منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تعمیق همکاری‌های اقتصادی مورد انتظار است.

آیزبیکاف تأکید کرد: به احتمال زیاد سران کشورهای مذکور بعد از مذاکرات دوجانبه درباره فرمت جدید گفت‌وگو بین کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا به نتایجی دست خواهند یافت.

این کارشناس سیاسی گفت: اخیرا قزاقستان و آمریکا به ثبات در افغانستان توجه زیادی داشتند و در این رابطه شاید فرمت «C 5+1» به «۱+C 5+1» یا « C6 +1» تغییر کند.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن اینکه نماینده قزاقستان در حال حاضر ریاست کمیته ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در امور افغانستان را بر عهده دارد، طرح تغییر فرمت گفت‌وگو بین کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا منطقی به نظر می‌رسد.

آیزبیکاف با اشاره به سخنرانی نظربایف در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصریح کرد: سخنرانی رئیس جمهور قزاقستان در این نشست مربوط به منع گسترش سلاح هسته‌ای خواهد بود.

وی افزود: یکی از مزایای قزاقستان در عرصه بین المللی دستیابی صلح بدون استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است و این محوریت اصلی سخنرانی نظربایف در این نشست خواهد بود.

بر اساس آمار وزارت دارایی قزاقستان، حجم صادرات این کشور به آمریکا در طی ۱۰ ماه اول سال گذشته میلادی ۳۳۹ میلیون دلار را تشکیل داد.

فلز و محصولات فلزی و محصولات شیمیایی اصلی‌ترین کالاهایی صادراتی این کشور به آمریکا است.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *