درخواست تاجیک‌‌های ازبکستان از «میرضیایف» و «رحمان» برای افزایش تعداد معلمان مدارس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، بیش از ۱۰۰ ساکن روستاهای تاجیک نشین استان «تاشکند» ازبکستان در نامه‌ای سرگشاده به رؤسای جمهور این کشور و تاجیکستان خواستار رسیدگی به موضوع کمبود معلمان در مدارس این منطقه شدند.

در این نامه که اخیرا در روزنامه «آواز تاجیک» یکی از روزنامه‌های تاجیک زبان ازبکستان منتشر شد، ساکنان این منطقه درخواست کردند که مسئله کمبود آموزگاران محلی در سفر «شوکت میرضیایف» به تاجیکستان مطرح شود.

ساکنان روستاهای تاجیک نشین این منطقه ازبکستان در این نامه هشدار دادند که در صورت عدم کمک در این راستا احتمال دارد که تعدادی از مدارس تاجیکی این استان از فعالیت باز مانده و درهای خود را به روی دانش آموزان ببندند.

مشکل کمبود اساتید برای مدارس ازبکی در تاجیکستان و مدارس تاجیکی در ازبکستان بعد از فروپاشی نظام شوروی و به دست آوردن استقلال توسط هر ۲ کشور به وجود آمد.

تلاش مقامات رسمی «تاشکند» و «دوشنبه» در زمینه آموزش و آماده سازی متخصصان برای مدارس تاجیکی ازبکستان و مدارس ازبکی تاجیکستان نتوانسته این مسئله را بطور کامل حل و فصل کند.

علاوه‌ بر این انتظار می‌رود که در آستانه سفر میرضیایف به تاجیکستان در اوایل بهار سال جاری میلادی مقامات ۲ کشور موضوع تخصیص سهمیه به جوانان تاجیک و ازبک برای آموزش در دانشگاه‌های تاجیکستان و ازبکستان را نیز بررسی کنند.

همچنین تهیه و آماده سازی توافقنامه بین دولتی در زمینه تبادل دانشجویان و آموزش جوانان ۲ کشور در دانشگاه‌های تاشکند و دوشنبه طی این سفر پیش بینی شده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *