سیگنال‌ مثبت «نظربایف» به «پوتین» از نیویورک؛ دلارهای آمریکا در خدمت افراط‌گرایی

«سلطان‌بیک سلطان‌غازیف» کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه «نورسلطان نظربایف» هنگام سخنرانی نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، جلسه را ترک کرد، اظهار داشت: این اقدام سیگنالی برای «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه است که سرمایه‌‌های آمریکایی به تغییر در روابط «آستانه» و «مسکو» منجر نخواهد شد.

وی ادامه داد: در ابتدا باید گفت قبل از سفر به آمریکا، نظربایف در نشست سران کشورهای مشترک المنافع شرکت کرد و در آن با رئیس جمهور روسیه درباره وضعیت مناطق جنگی و روابط مسکو و «واشنگتن» تبادل نظر کرده است.

سلطان‌غازیف با اشاره به اینکه قزاقستان در درگیری‌های مختلف نقش میانجی را بازی می‌کند، عنوان کرد: حل تنش‌های موجود بین آمریکا و روسیه یکی از اهداف نظربایف در قالب سفر به آمریکا بود.

وی در پاسخ به سؤال مربوط به فشار آمریکا به قزاقستان از طریق مسدودیت دارایی‌های آستانه توسط بانک‌های «نیویورک» و شرکت‌های اروپایی اظهار داشت: واشنگتن با تلاش در حوزه‌های مختلف به دنبال جذب کشورهای آسیای مرکزی به پروژه‌های موسوم به «جاده ابریشم جدید» و «آسیای مرکزی بزرگ» است.

کارشناس قزاق تصریح کرد: اما حضور در پروژه‌های مذکور ضد منافع ملی قزاقستان عمل می‌کند و هیچ گونه سودی به غیر از احتمال گسترش ایدئولوژی افراطی نخواهد داشت.

وی در پایان گفت: با توجه به این عوامل ترک نشست شورای امنیت سازمان ملل هنگام سخنرانی نماینده آمریکا سیگنال مثبت نظربایف به پوتین بود.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *