«عیسی‌کاف»: قرقیزستان به دولت دیجیتال تبدیل می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «ساپار عیسی‌کاف» نخست وزیر قرقیزستان امروز در همایش «دستور کار دیجیتال در عصر جهانی» که در «آلماتی» قزاقستان برگزار شد، گفت: این کشور برنامه‌ای جهت تبدیل شدن به دولت دیجیتال در سال آینده دارد.

وی با اشاره به ‌این‌که دولت دیجیتال باعث هماهنگ‌سازی بیشتر در بین سازمانهای خواهد شد، اظهار داشت: دیجیتال سازی خدمات دولتی منجر به توسعه منطقه‎ای و اقتصادی، تقویت امنیت و ارتقای ظرفیت رقابتی و سطح رفاهی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی خواهد شد.

عیسی‌کاف با اشاره به این‌که قرقیزستان یک سال است که در راه دیجیتال سازی حرکت می‌کند، بیان داشت: سامانه دولتی برای ارائه خدمات دیجیتالی تأسیس شد. ما فکر می‌کنیم که در طی سال جاری تقریبا ۲۰۰ خدمت دولتی به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: دولت قرقیزستان پاسپورت بیومتریک ایجاد کرد و تقریبا ۸۰ درصد از جمیعت این کشور داده‌های بیومتریک خود را ارائه دادند.

نخست وزیر قرقیزستان با اشاره به این که ارائه خدمات دولتی باعث توسعه اقتصادی کشور می‌شود، اظهار داشت: مثلا هر فعال اقتصادی که می‌خواهد وام بگیرد باید تعداد زیادی از اسناد را ارائه کند، اما حالا با داده‌های بیومتریک این فرآیند خیلی راحت تر صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به پروژه «شهر هوشمند» ادامه داد: همچنین ما مشغول ساخت شهر‌های هوشمند هستیم، اخیرا دولت قرقیزستان با سرمایه‌گذاران بر سر تحقق پروژه «شهر هوشمند» در «بیشکک» و «اوش» قرارداد منعقد کرده است که به کاهش میزان تصادفات در جاده‌ها منجر می‌شود.

گفتنی است که در این همایش علاوه بر نخست وزیر قرقیزستان، نخست وزیران کشورهای مستقل همسود، دبیر کمیسیون اقتصادی اوراسیایی و کارشناسان بین المللی شرکت داشتند.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *