۷۰ منطقه مورد اختلاف مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان وجود دارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «قربان‌بای اسکندراف»، نماینده ویژه دولت قرقیزستان در امور مرزبانی با اشاره به سفر «سورانبای جین بیک اف» رئیس جمهور قرقیزستان به «دوشنبه» و مذاکره در مورد تعیین حدود مرزهای ۲ کشور گفت: بیش از ۷۰ منطقه مشخص نشده در مرزهای مشترک قرقیزی-تاجیکی داریم.

وی با اشاره به اختلافات مرزی موجود بین ۲ کشور اظهار داشت: رؤسای جمهوری قرقیزستان و تاجیکستان در طی این سفر دستور تسریع فرآیند تعیین حدود مرزهای مشترک را دادند. ما فرصت‌های زیادی برای حل این مسئله تاکنون داشته ایم و در این زمینه نیز نمایندگان ۲ کشور بارها با یکدیگر مذاکره کرده اند.

اسکندراف ادامه داد: فرآیند تعیین حدود مرزها مدتها قبل آغاز شده اما طرف تاجیک این مذاکرات را در سال ۲۰۱۵ متوقف کرد.

نماینده ویژه دولت قرقیزستان در امور مرزبانی خاطرنشان کرد: فعلا ۵۸۴ کیلومتر از مرزهای مشترک را بررسی کردیم و در طی نشست‌های آتی بررسی مناطق دیگر را ادامه خواهیم داد.

وی تأکید داشت: ما می‌خواهیم در چارچوب یک قرارداد تعیین حدود مرزهای مشترک را تمام کنیم. قبلا مواضع ما دچار اختلاف بودند، اما در حال حاضر سیگنال‌های مثبت مشاهده می‌شود.

گفتنی است رئیس جمهور قرقیزستان در دیدار با «امام‌علی رحمان» همتای تاجیکی خود با اشاره به مسئله مرزی تأکید داشت: مردم‌ دو کشور در طی زمان طولانی منتظر به اتمام رسانی جریان تعیین حدود مرزهای مشترک هستند. حل این مسئله در تقویت امنیت و ثبات در مناطق مرزی عامل مهمی خواهد بود.

طول کلی مرز دولتی بین قرقیزستان و تاجیکستان ۹۷۱ کیلومتر را تشکیل می‌دهد که ۵۱۹ کیلومتر از آن همچنان نامشخص است و بیش از ۷۰ منطقه مورد اختلاف وجود دارد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *