میزگرد «حفظ زبان روسی در فضای رسانه‌ای و ارتباطی» در بیشکک برگزار شد + تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، امروز در پایتخت قرقیزستان میزگرد «حفظ زبان روسی در فضای رسانه‌ای  و ارتباطی» با حضور نمایندگان دولت، پارلمان، دانشمندان، کارشناسان علوم سیاسی، خبرنگاران و فعالان جوان برگزار شد.

در این میزگرد طرفین مسائل مانند کاهش فضای رسانه‌ای روسی در جمهوری قرقیزستان، دلایل و پیش بینی‌ها، مشکلات و چشم‌اندازهای یادگیری زبان روسی در مدارس و دانشگاه‌های کشورهای مستقل همسود مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

همچنین شرکت‌کنندگان موضوعات مانند زبان روسی به عنوان عامل رقابت‌پذیری مهاجران قرقیزستان در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، توسعه فعالیت اقتصادی فرامرزی و حمایت از گفت‌گوی بین المللی را مطرح کردند.

«خدابردی کاجابیک اف»، معاون وزیر آموزش و علوم قرقیزستان با اشاره به نقش زبان روسی به عنوان زبان رسمی در قرقیزستان اظهار داشت: شهروندان این کشور به آموزش زبان روسی در مدارس به دلیل بالا بودن کیفیت دروس آموزشی اهمیت زیادی می‌دهند.

وی افزود: در طی ۱۷ سال اخیر تعداد مدارس با زبان آموزشی روسی از ۱۴۰ به ۱۹۸ افزایش یافته است.

«ایرینا کاراموشکینا» نماینده پارلمان قرقیزستان نیز در مورد ضرورت حفظ زبان روسی در کنار توسعه زبان قرقیزی، خاطرنشان کرد: من سه سال است که زبان قرقیزی را یاد می‌گیرم و هر موقع که کلمه یا جمله جدید یاد می‌گیرم خوشحال می‌شوم. من به تدریج غرق دنیای زبان قرقیزی و عاشق آن می‌شوم.

این نماینده تأکید داشت: اما نباید به یک زبان تنها اکتفا کرد، قرقیزستان نیاز به توسعه متوازن هر دو زبان قرقیزی و روسی دارد.

 

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *