نرم‌افزار کاربردی «نمایان» در تاجیکستان رونمایی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی از رونمایی نرم‌افزار کاربردی «نمایان» در  تاجیکستان همزمان با روز ملی ایران خبر داد.

«حسن قریبی» رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی هدف از طراحی و اجرای برنامه کاربردی «نمایان» از سوی این پژوهشگاه را تهیه انواع پیکره‌های زبانی (corpus) واژه‌نامه‌، فرهنگ‌نویسی، فراهم آوردن انواع نمایه‌ها و سایر فعالیت‌های پژوهشی، به خط فارسی و سیریلیک عنوان کرد.

قریبی با اشاره به اهمیت این برنامه کاربردی، به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: بسامدگیری یکی از روش‌‌های مهم در مطالعه علمی زبان و گویش‌هاست که ابزار تهیه پیکره‌های عمومی و تخصصی به منظور آمار‌گیری، شناخت عناصر، تحلیل داده‌ها و کشف زبان است. از آنجاکه زبان فارسی تاجیکی یکی از میراث‌های معنوی تاجیکستان است ساخت ابزارهای پژوهشی، می‌تواند عامل سرعت و دقت در انجام این قبیل مطالعات شود.

وی اظهار داشت: خط رسمی تاجیکستان با حذف و افزوده شدن چند حرف به الفبای روسی شکل گرفته است که محیط‌هایی مثل word قادر به شناخت حروف اضافه‌ شده نیست و آن را به ترتیب الفبای روسی مرتب می‌کند. از این جهت کاربران برای الفبایی کردن، ناچار به دخالت به صورت دستی می‌شدند که با این نرم‌افزار می‌توانند این مشکل را نیز مرتفع کنند.

نرم افزار «نمایان» ویژه خدمات پژوهشی، جهت استفاده و بارگیری رایگان در وبگاه پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی به نشانی www.pertaj.com قرار گرفته است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *