نخستین اجلاس امنیتی ازبکستان و افغانستان در تاشکند برگزار شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، نخستین اجلاس مشترک ازبکستان و افغانستان با موضوع امنیت با حضور مقامات ارشد ۲ کشور در «تاشکند» برگزار گردید.

در این کمیسیون نمایندگان دفتر شورای امنیت و نیروی امنیتی ازبکستان و افغانستان حضور داشتند.

در این اجلاس چگونگی و چشم انداز همکاری‌های متقابل بین ازبکستان و افغانستان در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، مقابله با قاچاق سلاح و گردش غیرقانونی مواد مخدر و گروههای جنایی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این نشست راههای همکاری های متقابل در زمینه های پیشگیری و جلوگیری از تخلفات گمرکی، تامین امنیت مرزهای ۲ کشور مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت کنندگان در این اجلاس بر اهمیت تامین امنیت و اجرای بدون وقفه طرح های مشترک توسعه و طرح های زیربنایی از جمله ساخت راه آهن «مزار شریف-هرات» و خطوط انتقال برق «سرخانپلخمری» و همچنین حمایت از کارخانجات تولیدی، مراکز، اتاقهای بازرگانی در کابل و مزارشریف تاکید کردند.

همچنین بر اجرای به موقع توافقات سیاسی، اقتصادی، بازرگانی، فرهنگی و انسانی به دست آمده در چارچوب سفر رسمی رئیس جمهور افغانستان به ازبکستان توجه خاص مبذول شد.

طرفین بر سیر روز افزون گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل همه جانبه بین دو کشور تاکید کردند. نمایندگان دو کشور آمادگی خود را برای اجرای طرح های مشترک در زمینه های ترانزیتی- حمل و نقلی، زیربنایی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، انرژی و در حوزه های مهم حیاتی ابراز نمودند.

در این اجلاس همچنین بر اهمیت مسائل صلح، توسعه پایدار و امنیت در تامین ثبات درازمدت در افغانستان و آسیای مرکزی تاکید شد.

در این ارتباط بر اهمیت ارائه کمک به افغانستان از طریق گسترش بیش از پیش همکاری های منطقه ای و استفاده موثر از ابزارهای سیاسی و دیپلماسی برای حل و فصل مسائل افغانستان با هدف ایجاد منطقه صلح تاکید شد.

 هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ شرکت با مشارکت سرمایه سرمایه‌گذاران افغانستان از جمله ۲۰ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه افغانستانی در زمینه‌های خدمات و تجاری و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند. 

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *