روسیه هم پیمان اصلی ازبکستان در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، یک مرکز افکارسنجی عمومی در ازبکستان اعلام کرد: شهروندان این کشور در مبارزه با تروریسم، تاجیکستان  و روسیه را هم‌پیمان می‌دانند.

بر اساس گزارش این مرکز، شهروندان ازبکستان، تاجیکستان را به عنوان یکی از کشورهایی که می تواند در مبارزه با تروریسم کمک کند، تلقی می کنند که ۲۲ درصد شهروند ازبک این موضوع را تائید کرده اند.

۷۲ درصد شهروندان ازبکستان نیز در این نظر سنجی اظهار داشتند که روسیه هم پیمان اصلی ازبکستان در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم می‌باشد.

کارشناسان معتقدند این نتیجه تحکیم همکاری های متقابل بین ازبکستان و روسیه و همچنین تاثیر رسانه های روس از پوشش خبرها در مبارزه با تروریسم در خاورمیانه است.

بیشترین افراد در پاسخ به این سوال که ازبکستان برای مقابله مشترک و موثر با افراط‌گرایی و تروریسم با کدام کشور باید روابط خود را تقویت کند؟ گفتند که این کشور روسیه است.

بر اساس نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۷ میلادی ۷۲ درصد شهروندان ازبک روسیه را حامی ازبکستان در مبارزه با تروریسم می‌دانند.

در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ میلادی به ترتیب ۷۴ و ۸۱٫۵ درصد شهروندان ازبکستان به این موضوع معتقد بودند.

همچنین ۴۲ درصد شهروندان ازبک کشور قزاقستان و ۲۹٫۵ درصد آنها از قرقیزستان به عنوان دیگر کشورهای همکار ازبکستان در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی نام بردند.    

کارشناسان عنوان کردند که این آمار با تشدید روابط حسن همجواری در آسیای مرکزی ارتباط دارد.

به عقیده ۱۲٫۶ درصد شهروندان ازبکستان در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم روابط متقابل خود را باید با آمریکا محکم کنند. در سال ۲۰۱۶ میلادی این شاخص در سطح ۱۰ درصد قرار گرفته است.

حدود ۶۹ درصد این افراد از افراط‌گرایی و تروریسم به عنوان چالش جدید کشورهای آسیای مرکزی از جمله ازبکستان نام بردند. در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ میلادی به ترتیب ۷۶٫۲ درصد و ۷۹٫۶ درصد به این عقیده بودند.  

این نظرسنجی ها در ۱۲ استان ازبکستان، جمهوری خودمختار قره قلپاقستان و شهر تاشکند برگزار شده است.

در این نظرسنجی ها ۴۲٫۴ درصد مردان و ۵۷٫۶ درصد زنان، ۵۱ درصد شهرنشینان و ۴۹ درصد اهالی روستاها شرکت کردند.

در این نظرسنجی ها گروه های مختلف سنی از ۱۸ سال به بالا شرکت کردند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *