«آتامبایف» رئیس جدید حزب «سوسیال دموکرات» قرقیزستان می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «دنیس بردکاف» کارشناس مسائل سیاسی قرقیزستان با اشاره به امور داخلی حزب سوسیال دموکرات اظهار داشت: تاریخ برگزاری نشست حزب سوسیال دموکرات به دلیل سفرهای «الماس‌بیگ آتامبایف» و نوشتن برنامه استراتژیک جدید توسعه حزب تغییر کرده است.

وی ادامه داد: نشست آتی یک جلسه معمولی نیست بلکه در مرحله اول رئیس جدید حزب انتخاب می‌شود و به احتمال زیاد آتامبایف این سمت را می‌گیرد و در مرحله دوم درگیری‌های داخلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بردکاف گفت: در مرحله سوم حزب با توجه به نفوذ خود باید به ۲ سؤال از جمله سیاست حزب در حوزه نهادهای کلیدی دولت و ایدئولوژی اساسی حزب جواب دهد.

این کارشناس با اشاره به بی‌اساس بودن شایعه‌ها درباره تاریخ برگزاری نشست حزب خاطر نشان کرد: آتامبایف شخصا حزب سوسیال دموکرات را در سال‌ ۱۹۹۰ تأسیس کرده و در حال حاضر هیچ دلیلی برای ایجاد درگیری داخلی وجود ندارد.

کارشناس مسائل سیاسی قرقیز تصریح کرد: «سورنبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور قرقیزستان کارکنان آتامبایف را برکنار و قدرت‌ خود را تقویت می‌کند اما باید درک کرد که وی خود نیز بخشی از تیم رئیس جمهور سابق است ضمن آنکه هر ۲ سیاستمدار قرقیز بیش از ۲۰ سال کار می‌کنند و اختلاف جدی بین آنان نیست.

وی گفت: در عین حال جین‌بیک‌اف سیاستمداری مستقل است که تشکیل تیم مخصوص به خود به آغاز سیاست مستقل وی در آینده نزدیک خبر می‌دهند.

این کارشناس قرقیز با اشاره به واکنش دیگر کشورها به بازگشت آتامبایف به سیاست خاطر نشان کرد: همکاری نهادهای روسیه و قرقیزستان به طور فعال توسعه پیدا می‌کند.

بردکاف گفت: اما مقامات قزاقستان از بازگشت آتامبایف خوشحال نمی‌شوند زیرا درگیری گمرکی بین کشورها در دوره ریاست وی ایجاد شد.

کارشناس مسائل سیاسی قرقیزستان با اشاره به عدم برکناری سیاستمداران اظهار داشت: تغییرات به دلیل آمادگی برای انتخابات پارلمان سال ۲۰۲۰ نیست.

وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم که سوسیال دموکرات‌ها به رهبری آتامبایف کیفیت فعالیت‌های خود را بهبود بخشند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *