اتحاد و انسجام در منطقه، کلید استمرار پیروزی بر همه مشکلات است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، روز گذشته در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان نخستین نشست مشاوره‌ای سران کشورهای آسیای مرکزی برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این نشست، «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان به عنوان میزبان از روسای جمهور قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان و همچنین رئیس مجلس ترکمنستان که در این نشست حضور یافتند، تشکر کرد.

وی همچنین ضمن اشاره به اینکه ایده این نشست به «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان تعلق دارد، برگزاری آن در آستانه جشن نوروز را به فال نیک گرفت.

نظربایف اظهار داشت: قزاقستان همیشه خواستار برقراری روابط نزدیک اقتصادی با همه همسایه‌ها و به ویژه کشورهای آسیای مرکزی است زیرا کشورهای منطقه دارای تاریخ، فرهنگ و جهان بینی مشترک می‌باشد.  

وی ادامه داد: استحکام و تشریک پتانسیل‌های اقتصادی و تجاری کشورهای آسیای مرکزی به نفع همه بوده و منجر به رشد اقتصادی و اجتماعی و تحکیم امنیت منطقه‌ای خواهد شد.

رئیس جمهور قزاقستان به طور ویژه از همتای ازبک خود تشکر کرد که طی یک سال اخیر موفق به حل و فصل مسائل جدی در منطقه شده است.

نظربایف با تأکید بر اینکه طی یک سال گذشته همه روسای جمهور کشورهای منطقه با هم ملاقات انجام دادند، خواستار حمایت‌های بیشتر منطقه‌ای از یکدیگر در سطح بین المللی شد.

رئیس جمهور ازبکستان نیز طی سخنانی ابراز داشت: حسن تفاهم میان کشورهای منطقه در تأمین صلح، امنیت و توسعه آسیای مرکزی و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی نقش تعیین کننده دارد.

وی ادامه داد: آسیای مرکزی با پتانسیل بزرگ انرژی، منابع طبیعی، حمل و نقل و ارتباطاتی که در اختیار دارد، از اهمیت بسیار بالایی ژئوپولیتیکی برخوردار بوده و فرآیندهای موجود در این منطقه روی ثبات و امنیت گستره اوراسیا تاثیر می‌گذارد.

رئیس جمهور ازبکستان افزود: بنابراین گفت‌وگوی‌های منظم سران و تدوین راهکارهای جامع و مشترک حل و فصل مشکلات منطقه ای باید به سنت خوب و مثبتی تبدیل گردد.

رئیس جمهور تاجیکستان نیز در ادامه با بیان اینکه آسیای مرکزی دارای ذخایر بزرگ طبیعی به خصوص آب و انرژی می‌باشد، همفکری و همکاری کشورها در بهره برداری مشترک و مطلوب از آن را در راستای توسعه و رفاه منطقه را مهم خواند.

وی خواستار اتخاذ تدابیر لازم در جهت رفع موانع بر سر راه رفت و آمد آزاد و متقابل اتباع کشورهای منطقه، ترانزیت کالا، نیروی کار و سرمایه شد.

رحمان اظهار داشت: استفاده صحیح و مشترک از زیرساخت‌های حمل و نقل و ارتباطاتی و ظرفیت‌های ترانزیتی منطقه به نفع همه کشورها خواهد بود.

رئیس جمهور تاجیکستان بار دیگر تاکید کرد: این کشور هیچ گاه برای دسترسی کشورهای منطقه به منابع آب مشکل ایجاد نکرده و نخواهد کرد.

«سورنبای جین بیک اف» رئیس جمهور قرقیزستان نیز بر وجود منافع مشترک استراتژیک کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت: صلح و ثبات مهمترین نیاز برای توسعه آسیای مرکزی است.

وی همکاری‌های نزدیک اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورهای منطقه را همنوا با اراده ملت‌های آسیای مرکزی دانست و افزود: تروریسم و افراط‌گرایی برای این منطقه پدیده بیگانه‌ای می‌باشد که بر آن با تشریک مساعی می توان پیروز شد.

«آکجا نوربردی اوا» رئیس مجلس ترکمنستان نیز از برگزاری نشست‌های مشاوره ای سران کشورهای آسیای مرکزی حمایت کرد و گفت: این کشور آماده افزایش سطح تعامل و همکاری‌های منطقه‌ای می‌باشد.

در پایان این نشست بیانیه مشترک سران به امضا رسید و نظربایف به عنوان رئیس جمهور کشور میزبان نشست مطبوعاتی برگزار کرد.

وی نخستین نشست مشاوره ای سران منطقه را موفقیت آمیز عنوان کرد و گفت: مسائل مربوط به توسعه همکاری‌های سیاسی، تجاری، اقتصادی و بشردوستانه بین کشورهای منطقه و همچنین مقابله مشترک با تروریسم، افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و سلاح و تحکیم ثبات و امنیت در آسیای مرکزی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

نظربایف افزود: آسیای مرکزی نه تنها فضای واحد جغرافیایی و ژئوپلتیکی بلکه فرهنگی و تمدنی نیز می‌باشد بنابراین افزایش میزان همکاری‌های میان کشورهای منطقه و استفاده از ظرفیت‌های صنعتی، اقتصادی، مالی و فکری آن منجر به توسعه پایدار آسیای مرکزی خواهد شد.

وی تصریح کرد: سران کشورها بر ضرورت تحکیم هر چه بیشتر همکاری‌ها در چارچوب جامعه کشورهای همسود، سازمان همکاری‌های شانگهای، سازمان همکاری‌های اسلامی و سایر سازمان‌های معتبر بین المللی تاکید کردند.

نظربایف افزود: سران کشورهای منطقه در رابطه با مشکلات مرزی، بهره برداری از منابع آب و انرژی، خطوط ارتباطاتی و همچنین تعاملات تجاری و اقتصادی به همفکری رسیدند.

وی گفت: همچنین بر ضرورت مساعدت جامع در جهت بازسازی زیربناهای اقتصادی و اجتماعی افغانستان و پیوستن این کشور به فرایندهای اقتصادی منطقه‌ای و تهیه برنامه جداگانه با همکاری کشورهای خارجی و سازمان‌های بین المللی به منظور پیاده سازی اقدامات برای جلوگیری گرایش جوانان افغان به سازمان‌های مختلف تروریستی و افراطی تأکید شد.

 

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *