سازمان امنیت و همکاری اروپا خواستار حذف نام خبرنگاران تاجیک از لیست مرتبطین تروریسم شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «هارلم دیشر» نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی مطبوعات در نامه‌ای خطاب به «سراج الدین اصل اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان خواستار حذف اسامی ۱۴ خبرنگار تاجیک از فهرست افراد «مرتبط به تروریسم» بانک ملی این کشور شد.

بانک ملی تاجیکستان هفته گذشته فهرست هزار و ۳۷۲ شهروند این کشور را منتشر کرد که از آنها افراد «مرتبط به تروریسم» نام برده شده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا مدعی است که در میان این افراد تعدادی از خبرنگاران و وبلاگ نویسان تاجیک نیز قرار دارند.

«هارلم دیشر» در نامه خود با ابراز نگرانی اظهار داشته که اسامی این خبرنگاران بدون اثبات فعالیت جنایی آنان به این فهرست وارد و این امر امنیت آنها را در معرض خطر و حقوق آنان را نقض می‌کند.

جزئیات دیگر این نامه و فهرست ۱۴ خبرنگار و و بلاگ نویس تاجیک در حال حاضر مشخص نیست.

دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا در گفت‌وگو با رسانه ها عنوان کرده است که اسامی تمام خبرنگاران وارد شده در این فهرست در نامه ای که به وزارت خارجه تاجیکستان ارسال شده ضمیمه شده است، اما برای مطبوعات جزئیات این لیست افشا نمی شود.

مقامات تاجیکستان نیز تاکنون به این مسئله هیچ واکنشی نشان نداده اند.

در فهرست بانک ملی تاجیکستان از جمله اعضا حزب نهضت اسلامی و گروه ۲۴، اسامی «داداجان عطاءالله»، خبرنگار و موسس نشریه «چراغ روز»، «محی الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و غیره نیز درج شده اند.

این فهرست به سازمان های مالی و موسسات اعتباری کشورهای عضو سازمان بین المللی مبارزه با پول شوی نیز منتقل شده است.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *