«دوشنبه» میزبان اجلاس منطقه‌ای آسیای مرکزی با موضوع تهدیدات بیولوژیک

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، هفتمین اجلاس منطقه‌ای کشورهای آسیای مرکزی به ابتکار اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد مراکز علمی و نوآوری برای مبارزه با تهدیدات شیمیایی، بیولوژیک و هسته ای در شهر«دوشنبه» پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

بنابه گزارش نمایندگی اتحادیه اروپا در تاجیکستان، چندی قبل پاکستان و مغولستان نیز به این  جمع پیوسته اند و اکنون تعداد کشورهای منطقه آسیای مرکزی عضو ابتکار ایجاد مراکز علمی و نوآوری برای مبارزه با تهدیدات شیمیایی، بیولوژیک و هسته ای به ۶ کشور رسیده است.

افغانستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان و تاجیکستان از جمله کشورهای عضو این ابتکار می‌باشند و قزاقستان تنها در این دور نشست شرکت دارد.

جلسه مذکور تحت ریاست «الهام میرسعید اف» و «بختیار غلام اف» رئیس آژانس امنیت هسته ای و رادیولوژی تاجیکستان برگزار شد.

میزگرد مذکور امکان ارزیابی پیشرفت های به دست آمده منطقه، برنامه ریزی گام های بعدی و بررسی اولویت های جدید منطقه ای از جمله پیشنهاد تهیه نقشه فعالیت منطقه ای مطابق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تحت شماره ۱۵۴۰ را فراهم کرد.

علاوه بر این در جریان این میزگرد فعالیت های نوآورانه برای تقویت همکاری های منطقه ای بویژه افزایش آگاهی دانش آموزان در مورد برنامه مبارزه با تهدیدات شیمیایی، بیولوژیک، رادیویی و هسته ای مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این میزگرد یک پروژه جدید در زمینه مدیریت زباله های بیولوژیک و شیمیایی در منطقه آسیای مرکزی راه‌اندازی شد.

این نشست در مرکز جدید آموزش منطقه‌ای کنترل صادرات و عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی آژانس در امور امنیت هسته ای و رادیولوژی تاجیکستان برگزار شد.

ابتکار اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد مراکز علم و نوآوری در حال حاضر شامل ۸ منطقه جهان بوده و ۶۰ کشور در آن عضویت دارند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *