نهادهای آموزشی افغانستان در شناساندن سعدی به نسل جوان کم‌کارند

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «ابوطالب مظفری» شاعر و نویسنده نامدار افغانستانی به مناسبت ۱ اردیبهشت، بزرگداشت روز سعدی، جایگاه شخصیتی و فکری سعدی در جهان امروز و میان جوامع مختلف را محدود به مرزهای جغرافیایی ندانست و این شاعر پرآوازه فارسی زبان را یکی از ارکان اصلی حوزه ادب فارسی دانست.

وی گفت: شعر فارسی، بر ۵ شاعر این حوزه یعنی فردوسی، مولانا، سعدی، حافظ و نظامی استوار است، و این بزرگان که همگی جزو حوزه‌های ادبیات فارسی هستند، تنها به زبان فارسی محدود نبوده و  امروزه جهانی شده‌اند. البته این نوع تقسیم‌بندی کمی قدیمی است و اگر برخی بیدل دهلوی را نیز در میان این شاعران به شمار می‌آورند.

مظفری افزود: این ۶ نفر در مجموع جزء کسانی هستند که نه تنها در حوزه قلمرو زبان فارسی، بلکه در جهان مطرح بوده و آثار آنان به زبان‌های مختلف ترجمه شده و همچنان مورد اقبال قرار دارند که یکی از آنان سعدی است.

این شاعر افغانستان در خصوص ویژگی‌های سعدی گفت: در این میان سعدی و فردوسی یک ویژگی خاص مشترک داشته و آن نگهبانی و حراست از زبان فارسی است. یعنی در زمانی که زبان فارس با خطر سقوط و اضمحلال مواجه بود و در مواجهه با فرهنگ و زبان عربی قرار داشت و بسیاری از نویسندگان آثار خود را به زبان عربی می‌نوشتند، با خلق شاهنامه این زبان را در حقیقت از نو زنده کرد.

وی خاطرنشان کرد: پس از فردوسی، سعدی، این شاعر نام‌آوازه، زبان فارسی را کاملا از لحاظ نحوی و ساختاری به یک مرحله‌ای از کمال و پختگی رساند که ما تا به امروز در حقیقت وام‌دار زبان سعدی هستیم.

مظفری با اشاره به ویژگی زبان سعدی افزود: یعنی امروز همه نثر و شعری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، به نحوی در سیطره نحو و ادبیات و ویژگی‌های زبان سعدی است و از این جهت است که سعدی جایگاه ممتاز و ویژه‌ای در شعر و ادب فارسی داشته و در حراست و الگوی زبانی، الگوی نحوی زبان فارسی است.

وی خاطرنشان کرد: گذشته از آن سعدی از لحاظ تفکر نیز جزء شاعرانی است که امروزه حرف زیادی برای گفتن دارد چراکه وی فردی بود که در روزگار خود سفرهای زیادی انجام داده و با فرهنگ‌های مختلف تعامل بسیاری داشته که نتایج و برآیند این سفرها را آنچنان که خودش می‌گوید به عنوان سوغات برای فارسی زبانان آورده است و این سوغات را در قالب بوستان و گلستان عرضه کرده است و  آن فرهنگ صلح و عدالت جهانی است. به زبانی دیگر این دو میراث را سعدی از نظر فکری برای فارسی‌زبانان به میراث گذاشته است.

مظفری با تاکید بر اینکه هرکدام از شاعران فارسی زبان، ویژگی‌های منحصربفرد خود را داشته‌اند، گفت: ویژگی شعر سعدی در زبانش است و آن زبان سهل و ممتنع سعدی است و این ویژگی را هیچ شاعر دیگری ندارد و تنها منحصر به سعدی است. مثلا حافظ در جنبه‌های هنری و بلاغی زبان کار کرده و مولانا در جنبه عرفانی زبان کار کرده است ولی اگر بخواهیم بگوییم که زبان فارسی میراث دار ۲ شاعر بزرگ است، بدون شک باید از فردوسی و سعدی نام ببریم.

این شاعر افغانستانی در خصوص تاثیرگذاری شعر سعدی بر ادبیات معاصر گفت: تاثیرگذاری سعدی در ادبیات معاصر به دو صورت است. یکی از تاثیرها، لایه کاملا پنهانی و ناشناخته است چراکه ما به هرحال وقتی به زبان فارسی سخن می‌گوییم، در تمام اجزای آن تحت تاثیر سعدی هستیم ولی این تاثیر کاملا تاثیری پنهانی است. اما تاثیر دوم که تاثیری آشکار است، آن است که امروزه با وجود تغییرات زیادی که در قالب‌های شعری رخ داده است، اما همچنان نثر بسیاری از شعرا و نویسندگان الهام گرفته از نثر سعدی است.

وی افزود: چراکه تاکنون می‌توان گفت که غزل‌های امروزی به زبان سعدی بیش از زبان حافظ و مولانا نزدیک‌تر است و به این دلیل است که زبان سعدی زبان ساده و شفافی است و غزلش نیز یک نوع غزل زمینی می‌باشد، به همین خاطر سعدی بیش از هر شاعر دیگری می‌تواند الگوی غزل‌سرایان و عاشقانه سرایان شعر نو باشد.

مظفری در خصوص تاثیر شعر سعدی بر ادبیات افغانستان نیز گفت: با اینکه اشعار سعدی در واحدهای دانشگاهی و مدارس افغانستان تدریس می‌شود اما کاملا بی‌تاثیر، کهنه و کلیشه و تاثیر چندانی در تربیت ادبی نسل ما ندارد، این در حالی است که ۳۰ سال پیش در مکتب‌خانه‌ها در افغانستان، کودک زمانی که وارد تحصیل می‌شد، از همان ابتدا با گلستان با بوستان و با اشعار سعدی شروع می‌کرد و این روند تاثیر ماندگارتری بر تربیت کودک و جوان افغان داشت اما متاسفانه در نظام تحصیلی جدید با وجود تدریس اشعار سعدی در مدارس و دانشگاه‌ها اما در انتقال فکر و فرهنگ و زبان سعدی و آشنایی با این شاعر نام‌آوازه تاکنون اقدام موثری صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: با تربیت اساتید برجسته، تولید مقالات و انتخاب و گزینش اشعار خوب، تحلیل مناسب و به روز مطابق با میل و سلیقه نسل جوان، می‌توان در نظام جدید آموزشی افغانستان موجب رشد و گسترش تفکر سعدی بر نسل جوان افغانستان شد.

این شاعر پرآوازه افغانستانی در ادامه گفت: سعدی و دیگر شاعران فارسی زبان از لحاظ فکری و فرهنگ در ابتدا متعلق به بشریت هستند و از لحاظ زبانی متعلق به فارسی زبانان. سعدی متعلق به کشوری خاص نیست چراکه خود وی نیز چنین مرزهایی را به رسمیت نمی‌شناخته است.

مظفری خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف مفاخر و میراث‌های گذشته و مشترک خود را در سطح و جایگاه اصلی و متعالی خود به رسمیت شناسند و آنها را به شکل مرزهای امروزی خرد و مختصر و انحصاری نکنند.

وی در پایان نیز گفت: رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها که امروز به یکی از ارکان مدرن آموزش بدل شده‌اند، رسالت خود را در رابطه با این میراث مشترک انجام دهند، چراکه رسانه خود می‌تواند همان حلقه مفقوده‌ای باشد که برای آموزش و آشنایی نسل جدید با افکار و زبان سعدی، لازم است.رسانه‌ها باید به عنوان عضوی مهم در نحوه نگارش و آداب و اصول آن نقش خود را ایفا کنند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *