آمریکا دنبال تغییر نظام سیاسی در تمام کشورهای آسیای مرکزی است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «دیمیتری فرحاتوراف»، کارشناس روس با اشاره به این سند خاطرنشان کرد: هدف آمریکا ساده است. با این کار آمریکا به دنبال تغییر نظام و محوریت سیاسی در تمام کشورهای آسیای مرکزی است. اگر آمریکا برای خود این اهداف نمی‌گذاشت، چنین پروژه بزرگی را راه اندازی نمی‌‎کرد.

این کارشناس با اشاره به خواست آمریکا برای تقویت مواضع خود در آسیای مرکزی برای داشتن مزیت راهبردی بر چین و روسیه افزود: این راهبرد نظامی-سیاسی بزرگ آمریکا است. آمریکا در چارچوب راهبرد بزرگ خود نیاز به تقویت مواضع در آسیای مرکزی دارد، چون در این صورت به مزیت  راهبردی بر روسیه و چین می‌رسد.

وی تصریح داشت: به عبارت دیگر می‌توان گفت این سیگنال‌های اطلاعاتی اولیه برای جنگ جهانی برزگ است.

پنتاگون قبلا هم از مشکلات ناشی از نفوذ روسیه در آسیای مرکزی سخن گفته بود.

«جوزف ووتل»، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در فوریه سال جاری با اشاره به این موضوع، تصریح داشت: روسیه نفوذ بزرگی را در آسیای مرکزی حفظ می‌کنند. کشورهای این منطقه که قبل اعضای اتحادیه جماهیر شوروی بودند مثل قبل روی روسیه در مسائل اقتصادی و امنیت تکیه می‌کنند.

وی تأکید داشت: چنین اوضاع برای ما مشکلات را ایجاد می‌کند، چون تلاش‌های روسیه می‌تواند امکانات برای همکاری را محدود کرده و به مسکو ابزارهای نفوذ اضافه را ارائه بدهد.

وزارت امور خارجه روسیه با نشان دادن انعکاس به چنین اظهارات مقام آمریکایی، تذکر داد: آمریکایی‌ها به همکاری با آسیای مرکزی نگاه مصرفی دارند و سعی برای به دست آوردن دسترسی به منابع معدنی، لجیستیک، راهرو‌های ترانزیتی و کنترل بر حوزه حساسی امنیتی دارند.

این نهاد روسی تأکید داشت: ما به حق دوستان آسیای مرکزی ما برای انتخاب متحدان احترام می‌گذاریم. و مخالف آن هستیم تا کسی ما را علیه هم دیگر متقاعد سازی بکند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *