تلاش فرماندهان سابق سرویس‌های امنیتی هند و پاکستان برای صلح

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد،«ای اس دولت» فرمانده سابق سرویس امنیتی هند خواهان دعوت «قمر جاوید باجواه» فرمانده ارتش پاکستان به دهلی نو و آغاز مذاکرات صلح بین دو کشور شد.

وی با شرکت در مراسم رونمایی از کتاب «راو، آی اس آی اند دلیوژن آو پیس» که به طور مشترک با همکاری ژنرال «اسد درانی» از فرماندهان سابق سرویس امنیت پاکستان آی اس آی به رشته تحریر درآمده گفت: سراسر دنیا شیوه خود را تغییر داده و تا چند روز پیش کسی فکر نمی‌کرد رهبر کره شمالی حاضر به مذاکره با آمریکا و پایان دادن به تولید سلاح هسته‌ای شود.

وی افزود: هند و پاکستان با جنگ کاری از پیش نخواهند برد بنابراین همانطور که «مان موهان سینگ» نخست وزیر سابق هند خواسته بود باید فرمانده ارتش پاکستان را به دهلی نو دعوت و برای صلح پایدار رایزنی کنیم تا نتایج مثبت بدست آید.

دولت تأکید کرد: در این کتاب توضیح داده شده است که برقراری ارتباط دوستانه بین مردم دو کشور کار مشکلی نیست و تسهیلات ویژه برای صدور ویزا همچنین گسترش بازی‌های ورزشی مشترک مانند کریکت می‌تواند بسیار موثر باشد.

ژنرال اسد درانی نیز در مصاحبه با رسانه‌های هند در این خصوص گفت: دیدار سید «یوسف رضا گیلانی» نخست وزیر اسبق پاکستان با من موهان سینگ همتای هندی خود در مصر آغاز فصل جدیدی از روابط بین دو کشور بود که این روند باید ادامه پیدا کند.

وی افزود: هماهنگی برای تعیین مکانیزم مشترک بای مبارزه با تروریسم یک موفقیت بزرگ برای هند و پاکستان بود اما افسوس که نتوانستیم در این زمینه به توافق برسیم.

درانی اظهار داشت: «اجیت دوول» مشاور اسبق امنیت ملی هند اعتراف کرد که با جنگ نمی‌توان بر پاکستان غلبه کرد و باید به فکر راه دیگری برای کنار آمدن با این کشور باشیم.

اجیت دوول از افسران برجسته سرویس امنیت هند بود که در سال ۲۰۰۵ بازنشست شد.

ژنرال دورانی تصریح کرد در سال ۲۰۱۶ مقامات بلند پایه نظامی پاکستان و هند سعی داشتند با یکدیگر مذاکره کنند اما برخی افراد تندرو نه تنها اسلام‌آباد را متهم به دست داشتن به حمله تروریستی پایگاه نظامی پتان کورت کشمیر کردند بلکه روایت تهدید علیه این کشور را ادامه دادند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به کشمیر تنش مرزی بین دو کشور را افزایش داده است.

احداث سد «کشن کنگنا» توسط هند سبب شده است که پاکستان در اعتراض به حق آب خود به بانک جهانی رجوع و از تظاهرات مردم کشمیر علیه دهلی نو حمایت کند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *