خیز عربستان برای نفوذ در مراکز آموزشی تاجیکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، کمیته دولتی و مدیریت اموال تاجیکستان از آغاز مناقصه‌ای برای ساخت و ساز و تجهیز ۱۱ مدرسه متوسط در مناطق مختلف این کشور خبر داد.

بنابه این گزارش، طرح های مذکور از حساب اعتبار صندوق توسعه عربتان سعودی سرمایه گذاری می‌شوند.

صندوق توسعه سعودی برای ساخت و ساز و تجهیز این مدارس ۱۳۱ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال معادل ۳۵ میلیون دلار اعتبار به تاجیکستان اختصاص می‌دهد و انتظار می رود که این پروژه در سال ۲۰۲۳ میلادی بطور کامل تکمیل شود.

توافقنامه اعتباری در زمینه احداث و تجهیز تعدادی از مدارس میان تاجیکستان و صندوق توسعه سعودی در ۱۶ می سال ۲۰۱۷ میلادی در «جده» به امضا رسیده است.

هدف ظاهری این پروژه بهبود وضعیت آموزشی از طریق ساخت و ساز و تجهیز مدارس متوسط در برخی مناطق تاجیکستان از جمله «خاولینگ»، «دنغره»، «کولاب»، «وخش»، «وحدت»، «تمورملک»، «درواز» و «عینی»، عنوان شده است اما بدون شک «ریاض» به دنبال نفوذ فرهنگی و آموزشی در میان شهروندان تاجیک به خصوص قشر تحصیل کرده است.

آسیای مرکزی و تاجیکستان که اکنون بعنوان یکی از مناطق دارای استعداد جذب جریان افراط از آن نام برده می‌شود، طی چند سال اخیر، به شدت مورد توجه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی قرار گرفته است.

این گونه فعالیت‌ها در حالی است که به اعتقاد کارشناسان، برای کشورهایی مانند قطر و عربستان، سرمایه گذاری در کشورهای دور دستی مانند آسیای مرکزی چندان با توجیه اقتصادی صورت نمی‌گیرد.

فعالیت‌های قطر و عربستان در آسیای مرکزی بخصوص تاجیکستان و ازبکستان که دارای پیشینه مذهبی هستند، فقط به روابط اقتصادی منجر نمی‌شود؛ این کشور با توجه به ثروتی که در اختیار دارد، در دیگر بخش‌های اساسی این کشورها نفوذ کرده و اهداف مخفی خود را دنبال می‌کند.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *