رؤسای جمهوری قرقیزستان و چین بر مبارزه با افراط‌گرایی تاکید کردند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «ارلان عبدالدایف» وزیر امور خارجه قرقیزستان با اشاره به نتایج دیدار «سارانبای جین بیک اف» و «شی جین پینگ» روسای جمهور قرقیزستان و چین گفت: در قالب مذاکرات همه بخش‌های همکاری ۲ کشور به ویژه همکاری سیاسی، تعامل تجاری- اقتصادی، مسائل امنیت و همکاری در چارچوب سازمان شانگهای بررسی شد.

وی ادامه داد: روسای جمهور چین و قرقیزستان در این دیدار با اشاره به همکاری سیاسی طرفین معتقدند بودند که در حال حاضر روابط ۲ کشور در مطلوب ترین شکل قرار دارد و «بیشکک» و «پکن» آماده انتقال همکاری در سطح جدید هستند.

عبدالدایف تصریح کرد: در نتیجه مذاکرات یادداشت تفاهم مشترکی به امضای طرفین رسید که بر اساس آن بر بهبود ارتباطات بین مقامات رسمی، نهادهای دولتی و نمایندگان جامعه کسب‌وکار تاکید شده است.

وزیر امور خارجه قرقیزستان عنوان کرد: همکاری تجاری- اقتصادی یک موضوع گسترده است که در این دیدار رؤسای جمهوری ۲ کشور بر رشد حجم مبادلات تجاری تاکید کردند و جن بیک اف بر ایجاد شرایط جهت صادرات محصولات کشاورزی قرقیزستان به چین تأکید کرد.

این مقام دولت قرقیزستان گفت: به نوبه خود مقامات چین آمادگی خود برای تسهیل واردات محصولات قرقیزی در صورت رعایت استانداردهای چین ابراز کردند.

وی افزود: قرار است در چارچوب این نشست یک یا چند آزمایشگاه مشترک در شمال قرقیزستان برای رعایت استانداردهای چینی ساخته شود که طبق تحلیل‌های اولیه صادرات قرقیزستان به پکن چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

عبدالدایف خاطر نشان کرد: علاوه بر این رئیس جمهور قرقیزستان پیشنهاد ایجاد کارخانه تولید خودروهای برقی داد که مقامات نهادهای مرتبط ۲ کشور این مسئله را در آینده نزدیک با دقت بررسی می‌کنند.

وی افزود: همچنین مسائل اجتماعی مانند توسعه زیرساخت‌های قرقیزستان از جمله زیرساخت‌های خطوط انتقال آب در مناطق دور توجه رؤسای جمهور ۲ کشور را به خود جلب کرد.

وزیر امور خارجه قرقیزستان اظهار داشت: وضعیت حوزه امنیت افغانستان از جمله شمال این کشور، روش‌های مبارزه با قاچاق مواد مخدر، جدایی‌طلبی، افراط‌گرایی و تروریسم نیز یکی از موضوع‌های اصلی این دیدار بود که مقامات ارشد دو کشور و برمبارزه با این اقدامات تاکید کردند

  انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *