تاکید «رحمان» بر ضرورت تلاش‌های مشترک «شانگهای» در راستای صلح و امنیت

به گزارش خبرنگار خبرگزرای فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان امروز در هجدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در «چینگ دائو» چین سخنرانی کرد.

رحمان ضمن سخنانی در این نشست با جلب توجه سران کشور و هیات‌های شرکت کننده به مسائل مربوط به تامین امنیت و ثبات در منطقه و جهان به ضرورت تلاش‌های مشترک و منظم برای پایداری صلح، امنیت، ثبات و همچنین رشد روابط تجاری و اقتصادی و فرهنگی در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، تاکید کرد.

وی در ادامه تقویت همکاری‌های مشترک میان کشورهای عضو در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه، جلوگیری از گسترش ایدئولوژی مخرب و سایر جرایم سازمان یافته فراملی را ضروری خوانده خواستار ایجاد نهاد جداگانه و استراتژی ضد مواد مخدر در سازمان همکاری شانگهای شد.

رحمان در این نشست همچنین در خصوص موقعیت پایدار تاجیکستان در مورد حل مشکلات جهانی، توسعه همکاری‌های سودمند میان کشورهای عضو، گسرتش روابط نزدیک میان مقامات انتظامی، نیروهای دفاعی، راه حل‌های درگیری‌های نظامی در افغانستان صحبت کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان همچنین مسائل مربوط به همکاری تجاری، اقتصادی، استفاده از امکانات حمل و نقل و ترانزیتی، بهره برداری از ذخایر برق آبی، اجرای طرح‌های جدید و ساخت بزرگراه‌ها و راه آهن، تاسیس دالان‌های حمل و نقل منطقه‌ای با دسترسی به بنادر دریایی، حل مشکلات جهانی، تغییر اقلیم، کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای، تامین برق کشورهای منطقه را مطرح کرد.

رحمان در پایان سخنان خود برای تامین امنیت غذایی کشورها و وحدت و همبستگی مردم منطقه واردات فناوری‌های جدید کشاورزی و تحکیم و تقویت همکاری‌های فرهنگی، انسانی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری را پیشنهاد کرد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *