افزایش ۵۰ میلیون دلاری بدهی «برق تاجیک» در نیمه ۲۰۱۸

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عثمان علی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان در نشستی بدهی شرکت «برق تاجیک» را ۴۵۰ میلیون سامانی معادل ۵۰ میلیون دلار عنوان کرد.

بنابه سخنان وی در ابتدای نیمه دوم سال جاری میلادی مجموع حساب‌های قابل پرداخت این شرکت ۴ میلیارد و ۱۴۵ میلیون سامانی معادل ۴۵۱٫۲ میلیون دلار براورد شده است.

عثمان زاده گفت: بدهی مالیاتی برق تاجیک ۱۱٫۸۸ میلیون دلار، به نیروگاه برق آبی «سنگتوده-۱ ۱۰۸٫۸ میلیون دلار، به «سنگتوده-۲» را ۱۳۰ میلیون دلار و به «آریان بانک» را ۱۹۵ میلیون دلار و برای خرید و فروش ذغال سنگ ۱٫۵ میلیون دلار عنوان کرد.

وی افزود: در ابتدای سال جاری حجم کلی این بدهی‌ها ۳۹۳٫۶ میلیون دلار بود.

عثمان زاده تصریح کرد: بدهی این شرکت از حساب وام‌های دریافت شده برای اجرای طرح‌های سرمایه گذاری در ابتدای سال جاری ۱٫۱ میلیارد دلار براورد شده و بدهی کلی شرکت برق تاجیک در حال حاضر بیش از ۱٫۶ میلیارد دلار است.

در اواسط ماه می سال جاری اخباری در خصوص تجدید سازمانی شرکت برق تاجیک منتشر شد، به این ترتیب انتظار می‌رود که در کنار این شرکت ۲ شرکت سهامی جدید از جمله «شبکه انتقال برق» و «شبکه توزیع برق» ایجاد شود.

در بیانیه ماموریت صندوق بین المللی پول در مورد سازمان دهی مجدد شرکت «برق تاجیک» اشاره شده که خسارت مالی این شرکت با عدم شفافیت در مدیریت و همچنین ایجاد تعرفه‌های کم برای شرکت‌های بزرگ مرتبط است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *