آب، افغانستان و اقتصاد محور مذاکرات آتی «رحمان» با «میرضیایف»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان بعد از ۲۰ سال برای نخستین بار در قالب یک سفر رسمی ۱۷ الی ۱۸ آگوست از تاشکند پایتخت ازبکستان بازدید می‌کند.

طبق گزارش دفتر ریاست جمهوری ازبکستان، برنامه سفر متقابل رحمان به این کشور شامل موضوعات و برنامه های زیادی از جمله در عرصه های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی، انسانی، حمل و نقل و ارتباطات می‌باشد.

در برنامه سفر رحمان به تاشکند علاوه بر ملاقات با «شوکت میرضیاف» رئیس جمهور همچنین مذاکراتی با «نورالدین اسماعیل اف» رئیس مجلس سنا، «عبدالله عارف اف» نخست وزیر  ازبکستان  و همچنین بازدید از «سمرقند» و محل نمایشگاه های این کشور درج شده است.

آب و اژدهای چینی

«ولادیمیر ایوسییف» رئیس انستیتوی «همسود» معتقد است که در این دیدار مسائل مربوط به آب که حادترین موضوع در روابط دو کشور به شمار می رود و قبل از همه با تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی راغون مرتبط است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: عرضه آب از تاجیکستان به ازبکستان یکی دیگر از جنبه های این مسئله می باشد، زیرا این موضوع برای تاشکند فوق العاده مهم است.

بنا به گفته این کارشناس، در طول این مذاکرات همچنین مسائل مربوط به گسترش تجارت مرزی میان دو کشور مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به وجود اقلیت ملی تاجیک تباران در ازبکستان و ازبک تباران در تاجیکستان گفت: توسعه روابط بین نمایندگی اقلیت های ملی تاجیک و ازبک و گسترش تجارت کلید بهبود تدریجی روابط میان دو کشور می‌باشد.

ایوسییف معتقد است که پروژه های چینی در آسیای مرکزی از جمله موضوعات مهمی خواهد بود که احتمالا در طول این سفر از سوی مقامات عالی تاجیک و ازبک مورد بررسی قرار می‌گیرند.

به باور این کارشناس مقامات تاجیک از وابستگی زیاد به چین نگران هستند و «دوشنبه» از طریق برقراری روابط با «تاشکند» در پی جستجوی نقاط دیگر تکیه در منطقه خواهد بود.

موضوع افغانستان

رئیس انتسیتوی جامعه همسود همچنین معتقد است که موضوع حل و فصل بحران افغانستان یکی دیگر از موضوع مهمی خواهد بود که رحمان و میرضیایف پیرامون آن بحث و تبادل نظر می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر دولت ازبکستان تلاش های قابل توجهی در مسیر افغانستان، در نوبه اول در عرصه اقتصاد صورت داده و احتمالا تاجیکستان نیز در این زمینه با تاشکند همکاری کند.

«نیکیتا میندکاویچ» رئیس باشگاه تحلیلی اوراسیا، کارشناس شورای بین المللی روسیه نیز با این نظر موافق است.

وی در این خصوص گفت: علاوه بر اهمیت این موضوع برای افغانستان همسایه افزایش شدت مخالفان مسلح از جمله در مناطق شمالی همجوار با تاجیکستان یکی دیگر از جنبه های می‌باشد که توجه خاص را به این کشور جلب می‌کند.

میندکاویچ افزود: در حال حاضر در شمال افغانستان عمدتا شبه نظامیان «طالبان» قرار دارند که کشورهای پیمان امنیت جمعی و ازبکستان با ریاست این جنبش ارتباطات های غیر رسمی دارند.

وی گفت: همکاری با ازبکستان را می تواند به عنوان جستجو و قالبی برای برقراری ارتباط غیر رسمی با گروههای طالبان مستقر در مناطق همجوار با تاجیکستان به منظور تامین امنیت در این کشور، در نظر گرفت.

میندکاوریچ تصریح کرد: مقامات ازبکستان توانستند نه تنها به یک واسطه ای در حل و فصل بحران افغانستان تبدیل شوند بلکه میدان مساعد و بی طرفی را برای مذاکرات طرف های علاقه مند ایجاد کنند.

امضا توافقات

قبل از آغاز سفر رسمی رحمان به ازبکستان هیاتی متشکل از تجار تاجیک برای شرکت در نشست شورای همکاری های اقتصادی دو کشور عازم تاشکند شدند.

بنا به گزارشات طرف تاجیکی انتظار می رود در جریان این نشست توافقاتی میان دو کشور به حجم ۲۰۰ میلیون دلار به امضا رسد.

باید گفت که علاوه بر محافل کسب و کار تاجیک این هیات را همچنین کارمندان وزارت صنایع و فناوری های جدید، اتاق بازرگانی، وزارت امور خارجه، کمیته گردشگری و وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان همراهی می‌کنند.

مناسبات «دوشنبه» و «تاشکند» پس از درگذشت «اسلام کریم اف» رئیس جمهور سابق ازبکستان و به قدرت رسیدن «شوکت میرضیایف» بهتر شد.

در جریان سفر دولتی میرضیاف به تاجیکستان در ۹ مارس سال جاری میلادی دو کشور ۲۷ توافقنامه امضا کردند که لغو روادید برای شهروندان هر دو کشور به مدت ۳۰ روز از آن جمله می باشند.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *