دیدار رؤسای جمهور آسیای مرکزی در حاشیه نشست آرال

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، رؤسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی پیش از نشست مقامات کشورهای مؤسس بنیاد بین المللی نجات دریاچه آرال در منطقه گردشگری «آوازه» در شهر «ترکمنباشی» دیدار کردند.

در این نشست کاهش پیامدهای فاجعه دریاچه آرال و بهبود محیط زیست منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

ازبکستان در بخش خشک شده دریاچه آرال حدود ۳۵۰ هزار گونه گیاه مقاوم به نمک کاشته است. میدان کلی چنین قلمروهایی حدود ۷۰۰ هزار هکتار را تشکیل داده است. 

در چارچوب برنامه های جامع اقدامات برای پایین آوردن فاجعه دریاچه آرال و توسعه منطقه آرال در نظر گرفته شده برای سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ میلادی، بیش از ۵۰۰ طرح که بیش از نیمی از آنان جنبه ملی دارد، اجرا شده است.

بر اساس فرمان «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان از تاریخ ۱۸ ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه دولتی توسعه منطقه دریاچه آرال برای سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ میلادی به تصویب رسیده است.

بنیاد توسعه منطقه دریاچه آرال وابسته به وزارت دارایی ازبکستان ایجاد و به آن بیش از ۲۰۰ میلیارد صوم اختصاص یافته است. این وجوه برای بهبود سیستم آبیاری و شرایط زندگی مردم قره قلپلقستان و خوارزم هزینه خواهد شد.   

در این دیدار همچنین مسایل پایین آوردن فاجعه دریاچه آرال، آبیاری و بهبود وضعیت محیط زیست منطقه، همگرایی تلاش های کشورهای آسیای مرکزی در این ابعاد مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *