جنگنده‌های روسیه هیچ عملیاتی در مرز تاجیکستان و افغانستان انجام نداده‌اند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشبنه، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد جنگنده‌های این کشور طالبان را در شمال افغانستان هدف بمباران قرار نداده است.

این نهاد دفاعی روسیه تاکید کرده جنگنده های روسیه برای بمباران کردن نواحی همجوار تاجیکستان و افغانستان هیچ دستوری دریافت نکردند و به این مناطق برای انجام عملیاتی اعزام نشده اند.

این در حالی است که برخی رسانه ها اخیرا از قول مقامات افغانستان خبر دادند که جنگنده ها از قلمرو تاجیکستان منطقه تحت نظارت طالبان را هدف قرار دادند.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان نیز این ادعا را رد کرد.

طالبان نیز در بیانیه ای دست داشتن شبه نظامیان این سازمان افراطی در حمله مسلحانه به شهروندان تاجیک در ناحیه «فرخار» استان ختلان تاجیکستان را تکذیب کرده است.

طالبان مدعی شده شبه نظامیان این گروه حق انجام عملیات در خارج از قلمرو افغانستان را ندارند و شهروندان تاجیکستان در ناحیه فرخار مورد حمله مسلحانه قاچاقچیان قرار گرفتند که به این سازمان هیچ ربطی ندارد.

بعد از ظهر روز ۲۶ آگوست یک خودرو حامل سه شهروند تاجیکستان در ناحیه «فرخار» همجوار با افغانستان مورد حمله مسلحانه قرار گرفت که در نتیجه آن دو نفر کشته و یک تن دیگر زخمی شد.

بر اساس اخبار و گزارش‌های منتشر شده اولیه، این حمله از سوی شبه نظامیان طالبان صورت گرفت که گویا به خودرو حامل شهروندان تاجیکستان از منطقه «درقد» ولایت «تخار» شلیک کردند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *