نماینده قزاقستان خواستارتصویب قانون ممنوعیت آزمایش هسته‌ای شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک «کاریپبک کویوکاف» نماینده جنبش ضد گسترش مواد هسته‌ای قزاقستان در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: از جانب تمام قربانیان مواد هسته‌ای از مقامات ارشد کشورهای مصر، هند، کره شمالی، چین، پاکستان و آمریکا خواستار تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایشات هسته‌ای هستم.

وی در ابتدا گفت: قزاقستان تجربیات تلخ از آزمایشات هسته‌ای دارد که شخصا من از زمان تولد تأثیرات منفی آن را درک کرده و در این زمینه مبارزه کردم زیرا ساکنان مناطق نزدیک به «سمیپلاتینسک» پایگاه هسته‌ای شوروی سابق نیز تحت تأثیرات معرض تابش این اشعه های مضر قرار گرفتند.

نماینده جنبش ضد گسترش مواد هسته‌ای قزاقستان ادامه داد: در این پایگاه طی چهل سال انفجارهای هسته‌ای مورد آزمایش کارشناسان قرار داشت و ساکنان روستا‌های نزدیک و حیوانات، تحت معرض اشعه های خطرناک آنان بودند.

کویوکاف خاطر نشان کرد: شهروندان قزاقستان همچنان انفجارها و زلزله‌های این انفجارات را فراموش نکرده است.

وی تصریح کرد: قزاقستان با چنین تجربه حق کامل برای تبلیغات ابتکارات جهانی در بخش ممنوعیت آزمایشات هسته‌ای دارد که «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور این کشور با امضای سندی فعالیت پایگاه مذکور را متوقف کرد و «آستانه» الگوی خوبی برای دیگر کشورها شد.

کویوکاف گفت: از جانب همه قربانیان مواد هسته‌ای رؤسای مصر، هند، کره شمالی، چین، پاکستان و آمریکا را برای تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایشات هسته‌ای دعوت می‌کنم تا امنیت نسل‌های جدید تأمین گردد.

وی اظهار داشت: سند ممنوعیت آزمایشات هسته‌ای را بیش از ۳۱۲ هزار نفر از ۱۰۰ کشور جهان امضا کردند و قرار است هر شهروندی که در گوشه جهان قرار دارد در راه مبارزه با جهانی بدون سلاح هسته ای قدم بردارد.

نماینده جنبش ضد گسترش مواد هسته‌ای قزاقستان گفت: تجربیات تلخ تاریخی از تأثیرات منفی آزمایشات هسته‌ای خبر می‌دهد و باید به سمت ممنوعیت کامل سلاح هسته‌ای حرکت کرد که براساس اطلاعات رسمی آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، رژیم صهیونیستی و کره شمالی این نوع سلاح را دارند.

این در حالی است که فعالیت پایگاه شوروی سابق واقع در مناطق شرقی قزاقستان موسوم به سمیپالاتینسک در سال ۱۹۹۱ با حکم نظربایف متوقف شد و طبق پروژه قزاقی- آمریکایی تمام زیرساخت‌های آن نابود شد.

در این پایگاه ۲۲۳ بمب هسته‌ای منفجر شد.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *