توافق بلاروس و ازبکستان در زمینه همکاری‌های هسته‌ای

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، معاون وزیر انرژی بلاروس از افزایش همکاری بین «مینسک» و «تاشکند» در زمینه هسته‌ای خبر داد.

«لیلیا دولینیتس» معاون وزیر انرژی بلاروس گفت: این کشور در نظر دارند تا تفاهم نامه همکاری در زمینه  انرژی هسته ای با ازبکستان به امضا برسانند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بین قزاقستان و بلاروس در زمینه همکاری در بخش انرژی هسته‌ای تفاهم نامه‌ای به امضا رسیده و دولت ازبکستان نیز تمایل به همکاری در این زمینه با مینسک است.

این مقام  ارشد بلاروس ادامه داد: بدون شک امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه هسته‌ای در سال جاری بین مینسک و تاشکند صورت خواهد گرفت.

 وی تاکید کرد: تجربه بلاروس در زمینه انرژی هسته ای بالا است و کشورهای که تازه در این زمینه ورود کرده اند همواره از مینسک درخواست همکاری و کمک را داشته‌اند.

دولینیتس در این باره اظهار داشت: ما به اصل آزادی عمل می‌کنیم، ما به طور جدی در حال به اشتراک گذاشتن تجربه خود هستیم. نمایندگان ازبکستان، قزاقستان، بنگلادش، ترکیه و کشورهای دیگر از بلاروس دیدن کرده‌اند و با تجربه ساختن نیروگاه‌های هسته ای در این کشور آشنا هستند.

سخنان این مقام ارشد بلاروس در حالی است که در حدود یک ماه گذشته «عبدالله عارف‌اف» نخست وزیر ازبکستان و «دمیتری مدودف» نخست وزیر روسیه قرارداد بین دولتی در مورد همکاری‌های متقابل برای ساخت نیروگاه هسته‌ای را امضا کردند.

مراسم امضای این قرارداد در خانه پذیرایی دولت روس‌ها در «وازدویژنکا» در پایان نشست کمیسیون بین دولتی برای همکاری‌های اقتصادی ازبکستان و روسیه برگزار شد.

همچنین در ۲ نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی در پایان گفت‌وگوهای ازبکستان و روسیه در چارچوب سفر دمیتری مدودف به «تاشکند» یادداشت تفاهمی در مورد همکاری‌های متقابل بین شرکت دولتی «روس اتم» و فرهنگستان علوم ازبکستان و همچنین قراردادی برای تولید و صادرات سوخت هسته‌ای برای رآکتور  ВВР-СМ  بین  شرکت سهامی تولیدکننده سوخت هسته‌ای روس «ТВЭЛ» (وابسته به «روس اتم») و انستیتوی فیزیک هسته‌ای فرهنگستان علوم ازبکستان امضا شد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *