توسعه همکاری‌های اقتصادی محور دیدار نخست وزیران تاجیکستان و ازبکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «قاهر رسول زاده» و «عبدالله عارف‌اف» نخست وزیران تاجیکستان و ازبکستان در حاشیه هفدهمین نشست شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در «دوشنبه» با هم دیدار کردند.

طی این دیدار مسائل مربوط به توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از سطح رو به رشد همکاری‌های میان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای اظهار رضایت کردند.

رسول زاده و عارف‌اف افزایش تعاملات اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین ۲ کشور طی ماه‌های اخیر را در راستای منافع ملی و منطقه‌ای ارزیابی نمودند.

طی بیش از نیم سال گذشته تاجیکستان و ازبکستان نه تنها در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری، حمل و نقل، علمی و فرهنگی به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافتند بلکه در امر مبارزه مشترک با تروریسم و افراط‌گرایی نیز توافقات مهمی به امضا رساندند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست این سازمان که تاریخ ۸ و ۹ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائمی سازمان همکاری شانگهای‌ شدند.

اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت‌وگو با این سازمان هستند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *